دوشنبه 29 مهر 1398  
 
Monday, October 21, 2019  
 
الإثنين, صفر 22, 1441  
 
اخبار و رویدادهای مهم
1398/7/13 شنبه توصیه‌های بهداشتی که هر زایر حسینی باید رعایت کند

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان با تاکید بر رعایت بهداشت، نکاتی مهم که هر زایر باید رعایت کند، را توصیه کرد.

دکتر شکرالله سلمان‌زاده امروز در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا در آبادان، با توجه به پیاده‌روی زایران اربعین حسینی ضمن تاکید بر رعایت نکات بهداشتی در طول سفر، اظهار کرد: قبل از عزیمت، زایرینی که بیماری مزمن مثل دیابت، فشار خون و یا بیماری قلبی دارند حتما به پزشک خود مراجعه کرده و ضمن معاینه با اجازه پزشک در این سفر حاضر شوند.

وی گفت: بیمارانی که قصد حضور در این سفر را دارند داروهای که مصرف می‌کنند را با خود به همراه داشته باشند که بتوانند در طول مسیر استفاده کنند.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: مسئله آب و مواد غذایی سالم مهم‌ترین مسئله بهداشتی است که زایران اربعین حسینی باید به آن توجه داشته باشند و در طول مسیر حتما از آب و مواد غذایی مطمین و بهداشتی استفاده کنند.

وی بیان کرد: زایرین در طول مسیر حتما از غذای گرم استفاده کنند و به هیچ وجه از غذای سرد و مانده استفاده نکرده و غذایی را با خود به همراه نداشته باشند.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به اهمیت استفاده از آب سالم و بسته‌بندی در طول مسیر پیاده‌روی، تاکید کرد: کسانی که قصد پیاده‌روی دارند در طول مسیر آب بسته‌بندی و بهداشتی تهیه و مصرف کنند و به هیچ وجه از آب رودخانه و آب که به شکل غیربهداشتی عرضه می شود، استفاده نکنند.

او در مورد مصرف سبزیجات توصیه کرد: مصرف سبزجات و کاهو به هیچ وجه توصیه نمیشود و در مورد میوه نیز مصرف میوه‌هایی که پوست آنها کنده می‌شود با رعایت نکات بهداشتی توصیه می‌شود.

این مقام مسوول دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: در طول دوره پیاده‌روی کسانی که مستعد زخم پا هستند مثل بیماران دیابتی، در طول مسیر استراحت کافی کرده و از کفش مناسب و طبی استفاده کنند.

 

دکتر سلمان‌زاده توضیح داد: بارش‌های پاییزی که در سال‌های اخیر برای هموطنان مشکل تنفسی ایجاد کرده است؛ در صورت رخ دادن زایران نکات لازم را در این خصوص رعایت نمایند و سعی کنند در محیط مسقف و سر بسته حضور پیدا کرده و در زیر باران قرار نگیرند و کسانی هم که مشکلات تنفسی و آسم دارند حتما ماسک و داروهای خود را به همراه داشته باشند.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان دیگر موارد مهم و لازم را به منظور سفری سالم در ایام اربعین را به شرح زیر توصیه کرد:

زایران از ظروف مخصوص غذای گرم و لیوان های یکبار مصرف کاغذی استفاده کنند.

از خوردن غذاهای حساس مثل سالاد اولویه و شیر برنج و به طور کلی غذاهای که در آنها شیر و تخم مرغ استفاده می شود پرهیز کنند.

زایرین در طول مسیر پیاده‌روی اربعین در کشور عراق نیز اگر شیری مصرف می کنند شیر داغ و جوشیده باشد.

از سبزی‌هایی که مطمین هستند به شکل بهداشتی شستشو شده، مصرف کنند.

از دوغ و ماست پاستوریزه و بسته‌بندی‌شده استفاده کنند و از مصرف دوغ و ماست محلی خودداری کنند.

مصرف و به همراه داشتن آبلیمو و لیمو را به همه توصیه می‌کنیم و بعد از غذا حتما زایرین برای اینکه دچار مسمومیت نشوند، آبلیمو مصرف کنند.

برای مقابله با بیماری آنفولانزا زایرین دست‌ها را به مدت 60 ثانیه با مایع دستشویی قبل و بعد غذا به شکل صحیح و درست مورد شستشو قرار دهند.

زایرین سعی کنند ژل ضدعفونی کننده به همراه داشته باشند و دست‌های خود را ضدعفونی کنند.

در مورد بیماری‌های تنفسی در طول مسیر اگر دچار مشکلی شدند به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت اطلاع دهند و از کسانی که عطسه و سرفه می‌کنند، با فاصله 2متری حرکت کرده و در شب‌ها نیز در موکب‌های که تهویه مناسب دارند، استراحت کنند
بیشتر
نسخه قابل چاپ