سه‌شنبه 13 خرداد 1399   19:31:20

اخبار و رویدادهای مهم

.

تله‌گذاری در بنادر آبادان، اروندکنار و چوئبده برای صید پشه آئدس

1399/2/21 يكشنبه

سرپرست مرکز بهداشت آبادان از تله‌گذاری در بنادر آبادان، اروندکنار و چوئبده برای صید پشه آئدس توسط کارشناس حشره‌شناسی واحد پیشگیری از بیماریهای مرکز بهداشت آبادان خبر داد. .

دکتر نجمه سیدآقامیری ضمن بیان اینکه بیماری منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک‌تر از مالاریا است گفت: پشه‌های مهاجم آئدس قادر به انتقال بیماری‌های مهم تب دانگ، چیکونگونیا و زیکا از فرد بیمار به انسان سالم و حتی انتقال از مادر به جنین و تولد نوزاد ناقص‌الخلقه هستند ضمنا تنها راه مقابله با این پشه اقدامات کنترل ناقلان است.

دکتر آقامیری درباره عوامل ورود پشه آئدس به کشور گفت: تردد مسافرین و ترانزیت کالا از کشور‌های همجوار و همچنین از طریق گیاهان تزئینی نظیر گیاه لاکی بامبو و لاستیک‌های وارداتی می‌تواند از علل ورود این پشه به کشور باشد.

وی خاطر نشان کرد: کارشناسان مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت آبادان بصورت مستمر اویتراپ‌گذاری(تله‌گذاری) برای شناسایی ناقل پشه آئدس در اسکله‌های بنادر آبادان، اروند و چوئبده انجام می‌دهند که خوشبختانه تاکنون موارد مثبتی در شهرستان دیده نشده است.

 سرپرست مرکز بهداشت گفت: زیستگاه اصلی این پشه‌ لاسیتک‌های فرسوده، قایق‌های شکسته و مکان‌هایی است که آب بصورت راکد انباشته می‌شود.

آرشیو
بیشتر
نسخه قابل چاپ