سه‌شنبه 28 اسفند 1397  
 
Tuesday, March 19, 2019  
 
الثلاثاء, رجب 12, 1440  
 
اخبار و رویدادهای مهم
41
1397/5/15 دوشنبه همکاری هر چه بیشتر برای توسعه توریسم درمانی در منطقه آزاد اروند
به گزارش خبرنگار وب‌دا از آبادان در جلسه مشترک دکتر علیرضا آموزنده، رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان و راجح صابر عبود الموسوی، سفیر عراق در ایران که در محل هتل کاروانسرای آبادان برگزار شد، موضوع همکاری هر چه بیشتر برای توسعه همکاری 2جانبه در حوزه های بهداشت، آموزش، درمان و توریسم درمانی در منطقه آزاد اروند تاکید و تفاهم اولیه نیز حاصل شد.
در این جلسه دکتر علیرضا آموزنده اظهار داشت: مقرر شد با ایجاد و راه‌اندازی دفتر مشترک در عراق جهت ارتقای کیفیت توریسم درمانی، بیماران در کشور مبدا ساماندهی و به مراکز دولتی و خصوصی ارجاع داده شوند.
وی با بیان اهمیت قرابت 2دانشگاه علوم پزشکی آبادان و دانشگاه علوم پزشکی بصره عنوان کرد: قرارداد تربیت 30دانشجوی پزشکی عراقی را منعقد کردیم و می‌توانیم در رشته‌های دیگری که مورد علاقه‌ی کشور همسایه هستند، دانشجو بپذیریم.
دکتر آموزنده با تاکید بر نظر مساعد وزیر بهداشت مبنی بر همکاریهای 2کشور، اضافه کرد: راهکارهای مناسب برای توسعه حوزه سلامت در خصوص احداث کارخانه داروسازی مشترک ایران و عراق در حال بررسی می‌باشد.
صابر عبود الموسوی نیز در این نشست اظهار داشت: علاقه بین ایران و عراق مثالزدنی است و ما این علاقه را با هیچ کشور دیگری مثال نمی‌زنیم، وجود مقام معظم رهبری برای منطقه یک نعمت است و ما در کشور عراق به این مهم به خوبی آگاه هستیم و رهبر معظم انقلاب همیشه گفته‌اند که عراق عزیز و محب ما است.
وی اضافه کرد: به دنبال توسعه روابط هر چه بیشتر در تمامی حوزه‌ها به ویژه حوزه سلامت بین 2کشور هستیم.
سفیر عراق در ایران با اشاره به این موضوع که دوست داریم تبلیغات وسیعی را در بخش حوزه سلامت و توریسم درمانی داشته باشیم، افزود: علاقمندیم که در این مبحث، بخش دولتی با ساماندهی ارجاع بیماران ایران وارد کار شود تا شاهد فعالیت افراد سودجو در این بخش نباشیم.
وی ادامه داد: به عقیده من برای توسعه تورسیم درمانی در منطقه آزاد اروند نباید اجازه بدهیم که عده‌ای سودجو به گردشگری سلامت آسیب بزنند.
عبود الموسوی خاطرنشان کرد: اگر بیماران عراقی از روند کیفیت درمان حوزه سلامت در ایران مطمئن شوند حتی اگر 10 بیمارستان خصوصی و دولتی را هم در اروند بسازید باز هم ظرفیت پذیرش خواهید داشت.
وی تصریح کرد: من حاضرم برای توسعه گردشگری سلامت هر کمکی که لازم باشد را انجام بدهم و نباید اجازه بدهیم که موضوعات جانبی ما را از هم دور کند و به عنوان مثال با ساخت بیمارستان‌ها و کارخانه‌های داروسازی مشترک حرکت رو به جلویی را انجام خواهیم داد.
شایان ذکر است در این نشست علاوه بر رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دکتر محمد نوری، معاونت آموزشی،تحقیقات و فناوری و صفاییان، مشاور حوزه گردشگری سلامت این دانشکده نیز حضور داشتند.
بیشتر
نسخه قابل چاپ